Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript!
 
mikrowłókna do włosów
pozioma
» Menu

»  Zdrowsze włosy

"Czapkowy mit"

Przechodząc ulicami miasta mijamy wielu ludzi chodzących w czapkach lub różnych chustach na głowie. Dlaczego tak się dzieje i czy musi tak to się odbywać? Czy czapki oprócz czysto praktycznego znaczenia – chronienia przed chłodem, gorącem, czy promieniami słonecznymi, mają jakieś inne znaczenie? Czy dyktowane są jedynie modą? A może noszone są z innych powodów?

Odpowiedzi na te pytanie bardzo łatwo znaleźć chociażby na stronach internetowych. Jednak warto wiedzieć, że odpowiedzi te mogą być, delikatnie mówiąc, przesadzone, a nierzadko nieprawdziwe. Bardzo łatwo przeczytać w nich rzeczy nieprawdopodobne, wyjęte z bajek, w których prawdziwość nie warto wierzyć. Zalecamy ostrożność. Przeczytanie zdania o negatywnym skutku noszenia czapki na naszą ilość włosów na głowie powinno wzbudzić w nas zdwojoną czujność. Mit ten bowiem został już dawno temu obalony. Dlatego jeśli obserwujesz wzmożoną ich utratę, to noszenie czapki nie przyśpieszy ani nie zahamuje tego procesu. Na pewno pomoże, chroniąc naszą głowę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi – mrozem czy upałem.

Noszenie czapki może być spowodowane wstydem. Wiele osób zakłada je przed wyjściem z domu, ponieważ nie chcą, aby wszyscy widzieli, że utracili oni swoje włosy. Nie chcą, aby inni zauważyli, że mają jakieś nieestetycznie wyglądające choroby skóry głowy i dlatego ukrywają to wszystko pod przykryciem. Wolą nie dzielić się swoimi problemami z innymi. Zwłaszcza wtedy, kiedy są wrażliwe na opinie innych, na ich czasami żartobliwe uwagi, czy niedyskretne spojrzenia.


Profilaktyka a leczenie

Myślenie o pięknych włosach powinno nam towarzyszyć przez całe życie. Wiele osób chciałoby mięć piękną, bujną fryzurę, lecz zaczyna o niej myśleć dopiero wtedy, kiedy jest już bardzo trudno wrócić do swojego młodzieńczego wyglądu. Niestety zaawansowane łysienie ma gorsze rokowania powrotu do stanu sprzed wypadania włosów. Można by było gorzko napisać, że trzeba było o tym myśleć - o tym problemie, jak się było młodszym, kiedy się nie dbało o pielęgnację, ignorując zalecenia rodziców, jak i specjalistów.

Zapamiętaj: większość problemów tego typu ma podłoże genetyczne. Powodowane też są występowaniem chorób. Wiele jednak to skutek naszego niezdrowego stylu życia.


Żyj zdrowo!

  1. Źle dobrana dieta
  2. Powoduje ona, że wpadamy zazwyczaj w zaklęty krąg niezdrowego cyklu odżywiania. To w największym stopniu w wielu wypadkach przyczynia się do osłabienia naszych włosów, które zaczynają tracić swój blask i elastyczność. Wiadome i jasne jest w pełni, że piękne i zdrowe to lśnią, są pełne blasku i elastyczności. Co ciekawe, nasza fryzura daje nam sygnały bardzo szybko. Już po pierwszych odejściach od naszego „normalnego” wyglądu możemy spodziewać się kłopotów. Jednak znaki takie są subtelne. Gdy się orientujemy w końcu co się dzieje, to może być już w takim przypadku dość późno na rozpoczęcie leczenia. Dlatego warto reagować na pierwsze symptomy, by nie mieć poczucia, że nawet najlepsze szampony i odżywki nie pomogą, że pozostaje nam już tylko poważniejsza walka z problemem.

  3. Długotrwałe głodówki
  4. Przeprowadzane są zwłaszcza przez wiele młodych dziewcząt, kierujących się aktualną modą na bardzo szczupłą sylwetkę i mogą być niepokojące. Nie wpływają one przecież korzystnie na nasz organizm. Nawet chwila, gdy organizm zostanie wzbogacony w naturalne, niezbędne składniki odżywcze nie pomaga natychmiast. Odbudowa naszych włosów wymaga wielu miesięcy naprawy spustoszenia poczynionego w naszym organizmie. Gdy problem nie zostanie rozwiązany w odpowiednim czasie, w ogóle możemy się z nimi pożegnać. Jednak nie tylko – możemy stracić coś znacznie ważniejszego.

Jak sobie radzić z problemem?

  • Najlepszym rozwiązaniem będzie zmienienie swojej diety – zaprzestanie korzystania z szybkich posiłków zaspokajających jedynie nasz pierwszy głód, a rozpoczęcie odżywania się w sposób regularny.
  • Przy chorobach takich jak bulimia czy anoreksja potrzebna jest pomoc lekarza, zwłaszcza psychologa, czy psychiatry. Ważna jest także pomoc rodziny. Gdy już proces leczenia dobiegnie końca, warto zapamiętać ważną prawdę, że nasza dieta powinna być przemyślana i dobrze skomponowana.

Prawidłowa dieta

Powinna składać się ona z jak największej ilości warzyw, owoców oraz orzechów. Podstawowe pierwiastki takie, jak krzem i cynk odpowiedzialne są za odpowiednią kondycję mieszka włosowego, dlatego starajmy się przygotowywać posiłki z jak największą ilością tych pierwiastków. Spośród wielu produktów dostępnych na rynku najbardziej wzbogacone w krzem są:

  • daktyle,
  • kasza gryczana,
  • herbata ze skrzypu.

Selen znajdujący się w sałatkach z kukurydzą, czy też w potrawach z orzechami może bardzo wzbogacić naszą dietę i wzmocnić nasze włosy, jak i sprawić, że będą się one szybko i w pełni regenerować.


Jeśli nie dieta, to…

Nie tylko brak odpowiedniej diety może sprawić, że osłabimy nasze włosy i powoli będziemy doprowadzać do ich wypadania. Nieprawidłowe mycie oraz suszenie może także kompletnie zniszczyć nasze fryzury.

Zapamiętaj: bardzo ważny może być masaż skóry głowy, który możemy wykonywać, między innymi, podczas ich mycia

Poprawi on ukrwienie naszej skóry głowy, co z kolei zwiększy przepływ cennych składników odżywczych do komórek. Warto wiedzieć, że masaż ten należy wykonywać bardzo wolnymi ruchami, bez żadnego przyspieszania lub też szarpania i pocierania.


Jak powinno przebiegać mycie?

Żeby wszystko było w jak najlepszym porządku pamiętajmy, że nie należy podczas mycia stosować zbyt gorącej wody, która doprowadza do rozdwajania się końcówek i wytwarzania efektu cierpkich i słabychpasm. Lepszym rozwiązaniem na koniec mycia będzie schłodzenie ich zimną wodą (tylko bez przesady! Żeby nie doprowadzić przez to do przeziębienia, należy szybko owinąć je ciepłym ręcznikiem). Zimna woda, w przeciwieństwie do ciepłej, pozamyka łuski włosów jednocześnie wzmacniając je.

Po odpowiednim umyciu najlepiej należałoby pozostawić je do samoczynnego wyschnięcia. Wiadomo jednak, ze bywa to trudne, gdy każdego dnia musimy układać fryzurę. Każde użycie suszarki wysusza je, doprowadzając do szybszej ich łamliwości i utraty elastyczności. Konsekwencja ta sprawia, że szybko tracimy możliwość łatwiejszego układania wymarzonych fryzur. Dlatego musimy pamiętać o dobrym nawilżaniu ich produktami przystosowanymi do tych celów.

Weźmy sobie do serca prawdę, że nie tylko kosmetyków używa się do wzmocnienia włosów i sprawiania, żeby były one bardziej lśniące, czy też bardziej gładkie. Musimy pamiętać także o innych zasadach. Ważna jest wyżej wspomniana dieta, bogata w duże zasoby witamin oraz sprawa odpowiedniego, delikatnego obchodzenia się z naszymi włosami. Nie stosując się do tego „regulaminu”, w łatwy sposób możemy nabawić się różnych problemów z naszymi fryzurami.