Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript!
 
mikrowłókna do włosów
pozioma
» Menu
»  

Wypadanie włosów a choroby


Najczęściej pojawiającą się dolegliwością związaną z włosami, która dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, jest ich wypadanie. Jedni uważają to za normalny proces, związany ze starzeniem i nie przejmują się tym w żaden sposób, inni zaś podejmują się walki. Wiadomo, że schorzenie w wielu wypadkach i rozpoznaniach medycznych jest chorobą spowodowaną brakiem witamin w organizmie. Najbardziej niezbędnymi witaminami w tym przypadku są witaminy: A, B oraz E. Tylko pamiętajmy, że ich niedobór może nam zaszkodzić tak samo, jak ich nadmiar. Także i w tym wypadku sprawdza się zasada złotego środka. Dla uzyskania lepszego stanu fryzury oraz zatrzymania procesu jej przerzedzania się, starajmy się unikać sytuacji stresowych oraz korzystajmy z długich spacerów na świeżym powietrzu, dotleniając organizm. To nie powinno zaszkodzić, a może bardzo pomóc.

Łupież jest przypadłością, która może dopaść każdego, bez względu na płeć i wiek. Polega na nadmiernym łuszczenie się naskórka skóry głowy. Jeśli w naszym przypadku nie towarzyszy jemu stan zapalny, to nie mamy czym się specjalnie przejmować, wystarczy zastosować odpowiednie preparaty, by pozbyć się problemu.

Taki stan skóry, który nazywamy łupieżem, spowodowany jest czynnikami genetycznymi oraz zarażeniem drożdżakowatym grzybem. Grzyb ten w obecnych czasach ma sprzyjające warunki do rozrastania, ponieważ z oczywistych względów jesteśmy podatni na stresy, niewłaściwie się odżywiamy oraz często nasze organizmy są osłabione z powodu jakieś choroby lub nadmiernego stosowania środków do pielęgnacji włosów. Do łupieżu możemy doprowadzić sami, zbyt często korzystając z basenów z wodą chlorowaną lub niewłaściwie je spłukując po myciu. Łupież najczęściej występuje w trzech postaciach - w suchej, tłustej i pstrej. Pisząc w wielkim skrócie - łupież tłusty w większym stopniu doprowadza do szybszego łysienia. Łupież suchy nie powoduje nadmiernego wypadania włosów, lecz może powodować ich szybszą łamliwości i sprawiać, że będą suche. Jeżeli nie podejmiemy szybkiego działania co do zwalczenia tego rodzaju łupieżu, to przerodzi się on w łupież tłusty, z którym już trudniej będzie nam sobie poradzić. Mimo tego, że jest on mniej widoczny, to jest bardziej uciążliwy. Jego działanie powoduje mocniejsze przyleganie nasiąkniętych łojem łusek do skóry głowy. Można je usunąć jedynie podczas mycia oliwkami salicylowymi. Zaleca się również stosowanie środków przeciwgrzybicznych. Ostatnim rodzajem jest łupież pstry. Lecz on objawia się jedynie powierzchniowo, objawiając się żółtobrunatnymi plamami zlokalizowanymi przede wszystkim w rejonie klatki piersiowej. Najczęściej pojawia się on bezpośrednio po okresie dojrzewania. Rzadziej występuje u dzieci. Charakterystycznymi objawami dla tego typu łupieżu są: żółtobrunatne plamy, nieregularnego kształtu z tendencją do poszerzania się i zlewania w jedną całość. Lepszy rozwój tej choroby wspomagają takie czynniki, jak: wilgoć i delikatna skóra. Spośród innych czynników wpływających na rozwój tego schorzenia należy wymienić także: zły stan organizmu oraz predyspozycje genetyczne organizmu.

Spośród wielu chorób włosów można też wymienić łuszczyce, która jednocześnie może występować w różnych okolicach ciała. Najczęściej występuje jednak w miejscach owłosionych. W takim typowym stanie dla siebie choroba ta wyglądać może jak łupież tłusty. By rozpoznać to schorzenie, bardzo ważnym elementem przyszłego dochodzenia do zdrowia jest dokładne przebadanie się. Choroba ta często występuje w jednej rodzinie (jest to choroba do której mamy predyspozycje genetyczne) i dlatego należy dowiedzieć się czegoś więcej o niej od osób starszych. Dla lepszego rozpoznania stanu choroby należy przeprowadzić badanie wycinka skóry.

Kolejną z chorób związanych z włosami, a raczej z częścią skóry owłosionej, jest grzybica. W zależności od odmiany, może ona przypominać łupież zwykły lub też tłusty. Natomiast do łupieżu zwykłego może być podobna grzybica strzygąca. W celu bardzo dobrego zlokalizowania i zdiagnozowania choroby należy przeprowadzić badanie na obecność grzybów, tak we włosach, jak i w łuskach zmienionego chorobowo naskórka głowy.