Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript!
 
mikrowłókna do włosów
pozioma
» Menu

»  Włosy - budowa

Najważniejszymi informacjami, jakimi z samego początku powinniśmy się zainteresować i jakie powinniśmy poznać, to te wiadomości, które związane są z budową naszych włosów. A przede wszystkim odpowiedź na pytanie:

Z czego się składają i dlaczego w ogóle pokrywają nasze ciało?

Nie bez znaczenia pozostaje pytanie, czemu właściwie mają nam one służyć.

Jest oczywiste, że występują w rożnych postaciach na rożnych częściach naszego ciała, począwszy od stóp, aż po czubek głowy. Wiadomo, że obok paznokci, a nawet powierzchni naszego ciała - skóry, są jedną z warstw chroniących nasze ciało przed szkodliwymi czynnikami środowiska naturalnego. Dlatego ważne jest, żebyśmy o nie skrupulatnie dbali i nigdy nie zapominali o ich potrzebach. Istotne jest również to, aby szybko reagować na znaki jakie nam dają.

Na każdym występującym pojedynczym kosmyku moglibyśmy omówić wszystkie elementy składowe oraz podstawową jego budowę. Jednak najlepszym przykładem, na którym możemy przedstawić budowę opisywanego elementu, są te znajdujące się na głowie, ponieważ posiadają one w najbardziej czytelny i zauważalny sposób wszystkie elementy typowej struktury.

Patrząc na nasze części ciała, wydawać nam się może, że to co wystaje ponad skórę jest ich całością. Ale tak nie jest do końca. Nie jest to tak proste, jak by się mogło wydawać. Dwie podstawowe części to:

  • łodyga - ta część, którą najłatwiej jest zauważyć gołym okiem, czyli element wystający poza obszar naszej skóry,
  • korzeń - część niewidoczna, zagłębiona w skórze.

Jeżeli na własnym przykładzie chcemy sprawdzić budowę , jaką charakteryzują się włosy, to wystarczy jednym szybkim i energicznym ruchem złapać i szarpnąć. Możemy również, zamiast wyrywać sobie w celach badawczych, przyjrzeć się temu, co już sam wypadł. Lecz to nie jest jeszcze koniec ważnych elementów, o których chcielibyśmy powiedzieć, mając na uwadze jego budowę.


Korzeń

Najgłębiej umiejscowioną częścią włosa w naszej głowie jest korzeń, potocznie zwany cebulką. W niej (w cebulce) znajdują się włosowate naczynia krwionośne, doprowadzające produkty odżywcze, jak również tlen.

Na tym chcielibyśmy skończyć przedstawianie podstawowej i najprostszej budowy. Możemy na niej poprzestać, gdy nie jesteśmy nazbyt dociekliwy, jednak sugerujemy by czytać dalej. Poznany, podstawowy schemat budowy daje nam dobry fundament do przejścia do opisywania szczegółowego. Dalszy opis jest jednak już bardziej skomplikowany i nie każdy może być w stanie zrozumieć go tak od razu, dlatego prosimy o skupienie i maksymalną próbę wizualizacji sobie tego, co opisujemy.


Łodyga

Część wystająca ponad naszą skórę, zwana łodygą, zbudowana jest z kilku warstw komórek rogowatych. Zaczynając od wewnątrz wędrówkę po przekroju poprzecznym, należałoby napisać, że w samym centrum mamy umieszczoną warstwę rdzenną, która została otoczona warstwą korową. Dzięki niej w wnętrzu włosa powstają komórki odpowiedzialne za jego barwę. Wraz z nimi pojawia się też kolor. Na koniec - na samym wierzchu osłania to wszystko warstwa komórek ułożonych dachówkowato.

Natomiast wewnętrzna część składa się z:

  • pochewki wewnętrznej przylegającej do osłonki
  • pochewki zewnętrznej otoczonej błoną szklistą.

Wystarczy nam tyle podstawowych informacji dotyczących budowy, które wprowadzą nas w ciąg dalszych kwestii związanych z chorobami skóry głowy, podstawową pielęgnacją, jak i modnymi fryzurami.