Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript!
 
mikrowłókna do włosów
pozioma
» Menu

»  Problemy z włosami

Konkretne problemy zdarzają się u większości osób, a nawet można powiedzieć, że każdy w swoim życiu chociaż raz męczył się, żeby pozbyć się uciążliwego problemu z włosami, który utrudniał wykonywanie różnych codziennych czynności oraz krępował nas. Jeżeli już znajdziemy główny czynnik, który ma największy wpływ na osłabienie ich zdrowia i następstwa tych problemów, możemy być szczęśliwi.


W poszukiwaniu źródła problemów

Bardzo często problem ten tkwi w osłabieniu organizmu. Jeżeli cały organizm jest osłabiony (na przykład na skutek przebytych chorób), to i włosy stają się osłabione. Podczas choroby najczęściej człowiek traci niezbędne witaminy i minerały, których do życia, tak jak i my potrzebują również one. Dlatego podczas chorób, ale także nawet wtedy, gdy jesteśmy zdrowi, powinniśmy dostarczać do organizmu jak najwięcej witamin.

Najczęstszymi i najbardziej uciążliwymi problemami są między innymi:

 • wypadanie,
 • łupież,
 • przetłuszczanie się,
 • łamliwość,
 • rozdwajanie się końcówek.

Każdy z tych problemów jest w jakimś stopniu do zlikwidowania lub też do zminimalizowania. To czy się go pozbędziemy zależy tylko i wyłącznie od naszego postępowania, od podjętych środków zapobiegawczych.

 1. Wypadanie i łysienie
 2. Rozpoczyna się najczęściej w trzeciej i czwartej dekadzie życia, lecz co najgorsze pojawia się ostatnimi czasy u osób coraz młodszych, sprawiając niepotrzebne trudności w przyswajaniu się społecznym i powodując wiele skrępowania.
  W wielu sytuacjach, zwłaszcza tych, które determinuje genetyka, nie mamy dużego wpływu na to, co się dzieje z naszymi włosami. Nigdy nie wyeliminujemy problemu, możemy jednak zahamować jego postępowanie i ukryć jego objawy. Ważne jest też i w tym względzie nasze odżywianie, styl życia, jaki prowadzimy, w tym ilość przeżywanych stresów. Te czynniki także mają duży wpływ na to, jak długo będziemy cieszyli się bujną czupryną albo jak szybko rozpocznie się proces łysienia.
  Nie można tego problemu ignorować, już w najwcześniejszej jego fazie powinniśmy poważnie podejść do sprawy i zacząć wczesne leczenie zapobiegawcze.

 3. Łupież
 4. Kolejnym z nasilających się problemów ogólnospołecznych jest uciążliwy i nieprzyjemnie wyglądający łupież. Wiele osób całymi dniami chodzi w chustach lub też w czapkach, żeby ukryć pod nimi wiele ziarenek białych płatków. Lecz jak długo można tak wytrzymać i ukrywać się pod przykryciem?
  Pamiętajmy, że łupież jest jedną z chorób skóry. To nie tylko defekt kosmetyczny, ale realna nieprawidłowość, której należałoby się pozbyć. Łupież tworzy się w momencie złuszczania się zrogowaciałej warstwy naskórka. Niewielkie ilości nie oznaczają żadnego przekleństwa, ponieważ co jakiś czas starsza warstwa musi ulec zniszczeniu, żeby nowa mogła powstawać. Tylko nie jest powiedziane, że nie mamy się tym nie interesować i ignorować pojawiające się ziarenka łupieżu. Większe oznaki tych białych opiłków mogą oznaczać początek naszych największych problemów, z którymi nie będzie już można tak łatwo się uporać.
  Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do lekarza specjalisty i zasięgnięcie fachowych porad dotyczących tej dolegliwości. Jeżeli zaniedbamy ten rodzaj choroby, to możemy liczyć się, że po łupieżu, a raczej poprzez jego rozwój pojawią się inne uciążliwe choroby włosów i skóry głowy.

 5. Przetłuszczanie się
 6. W parze razem z łupieżem najczęściej pojawiają się szybko przetłuszczające się włosy. Jest to problem widoczny nawet po jednym dniu, gdy po umyciu zaczynają się one charakterystycznie świecić i sklejać. Występuje to najczęściej podczas okresu huśtawek hormonalnych powodujących nadmierne wydzielanie sebum na skórze głowy. Dla wyjaśnienia - sebum to nadmierne wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe.

  Ale są również inne czynniki wpływające na przetłuszczanie, między innymi:

  • noszenie nieprzewiewnych okryć głowy,
  • występujące w dużej ilości toksyny w organizmie
  • zbyt częste „bawienie się” włosami, dotykanie ich,
  • używanie złych kosmetyków.

  Objawy tej dolegliwości mogą nieprzyjemnie wyglądać, a zarazem mogą pogarszać nasz humor. Sprawiają nierzadko, że źle się czujemy, jesteśmy skrępowani w towarzystwie innych osób.

 7. Łamliwość
 8. Kolejnym z czynników, będącym dużym problemem, jest łamliwość włosów. Pojawia się ona w wyniku utraty elastyczności trzonu i łusek spowodowanych nadmierną ilością zabiegów chemicznych. Każde farbowanie lub zbyt częsta ondulacja powodują, że stają się one coraz słabsze i prowadzi to do tego, że są strasznie kruche.

  Negatywnie wpływa na rozwój naszych włosów także słona woda, jak i nadmierne kąpiele słoneczne pod sztucznym światłem, czyli opalanie w solarium. Słońce jest jednym z największych wrogów, powodując ich wysuszanie i szybszą łamliwość. Dlatego w naszych rękach jest ich los. Należy wybrać - albo piękna, opalona skóra po solarium utrzymująca się kilka tygodni, albo piękna fryzura przez całe życie. Wydawać by się mogło, że wybór jest oczywisty.

 9. Rozdwojone końcówki
 10. Suche i łamliwe włosy wiążą się także z ich rozdwajaniem na końcach. Dlatego co jakiś czas warto udać się do fryzjera i chociażby o pół centymetra skrócić same końcówki. Przede wszystkim jednak należy używać odpowiednich nawilżających kosmetyków przystosowanych do domowych zabiegów. Taka kosmetyczna przezorność dba o to, żeby nie były one suche i nie miały skłonności do łamliwości i rozdwajania się.

  Możliwe, że sami nie zauważymy tego problemu, ale bądźmy pewni, że osoby stojące z boku zauważą niezdrowy wygląd naszych włosów. Oczywiście nie ma się czego wstydzić, nie jest to nic strasznego, w przeciwieństwie do innych chorób powstających na skórze naszej głowy i nie tylko. Tylko nie powinniśmy tego zaniedbywać, a raczej poprawiać kondycję swoich włosów nawet każdego dnia.