Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript!
 
mikrowłókna do włosów
pozioma
» Menu
»  

Pielęgnacja włosów


Pielęgnacja włosów to bardzo szeroki temat, którego pełne opisanie wymagałoby bardzo wiele miejsca, dlatego my postaramy się przedstawić najważniejsze prawdy związane z tym tematem. Przede wszystkim należy wiedzieć, że uzależniona jest od pory roku, od naszego wieku, od płci oraz od typu naszej skóry głowy. Postaramy się określić te zależności w stosunku do każdych z nich.

Jasne jest to, że inaczej zachowują się o każdej porze roku. Można napisać również inaczej – to my inaczej je traktujemy w zależności od temperatury panującej za oknem. Latem, gdy jest bardzo gorąco, preferujemy krótkie i lekkie fryzury. Wówczas nasze pasma często narażane są na kontakt z bardzo słoną wodą, która niestety je niszczy. Wystawienie je na słońce, rozjaśnia je i sprawia, że dość szybko wysuszają się nam one. Jeśli obserwujemy, że mają skłonność do przetłuszczania się, to lato im jak najbardziej służy. Na pewno zauważasz, że podczas wylegiwania się na plaży, mimo wysokiej temperatury, przez dłuższy czas zostają świeże. Jest to okres, kiedy nawet Twoje włosy mogą cierpieć na ubytki wody, dlatego należy je nawilżać dobrymi szamponami. Poleca się używać kosmetyków przeznaczonych specjalnie na lato. Suche kosmyki mogą o wiele gorzej znieść ingerencję dużej ilości promieni słonecznych, niż tłuste. Podobnie jak normalne pasma należy jeszcze mocniej chronić. Jeśli nie lubisz nosić czapki, koniecznie sięgnij po chustę albo inne nakrycie głowy. Zimą z kolei nasze włosy często się elektryzują i wysuszają z innego powodu. Przebywamy bowiem w ogrzewanych pomieszczeniach, w których powietrze jest bardzo suche. Co robić w takiej sytuacji? Najlepiej kupić nawilżacz powietrza. Od razu poczujemy różnicę w dotyku naszej skóry i w zachowaniu naszej fryzury. Możemy także korzystać ze starych metod naszych babć – zawieszać mokry ręcznik na kaloryfer albo jeszcze lepiej nalewać do zbiorniczka zawieszonego na kaloryferze wodę. Oczywiście należy również bezpośrednio wpływać na pasma. Nawilżajmy je odpowiednio. Dobre marki polecają także kosmetyki do pielęgnacji zimą. Koniecznie rozważmy ich kupno, bo od razu zobaczymy różnicę i na pewno będziemy zadowoleni z naszego odpowiedzialnego podejścia.

Włosy zmieniają się także w zależności od naszego wieku. Im jesteśmy starsi, tym musimy im poświęcać więcej czasu i uwagi. Wraz z wiekiem w naturalny sposób tracimy je. Będąc dzieckiem, mamy ich więcej, niż kiedy jesteśmy starsi. Utrata postępuje w różnym natężeniu przez całe życie, niezależnie od płci. Poza tym wraz z wiekiem siwiejemy. Dzisiaj nie jest niczym nadzwyczajnym farbowanie i to zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Możemy bowiem dbać o nasz wygląd, maskując jego niedoskonałości. Stosowanie farb nie musi się jednak wiązać z problemem siwych włosów. Może być również związane z tym, że nasz naturalny kolor nie odpowiada nam do końca. Poza tym używanie niektórych szamponów koloryzujących nadaje więcej blasku, dzięki czemu stają się one wyraźnie ładniejsze. Z wiekiem powinniśmy być również ostrożniejsi, jeśli chodzi o różne zabiegi kosmetyczne. Jeśli wypadają, nie męczmy ich dodatkowo innymi zabiegami, które mogą jeszcze bardziej pogorszyć ich wygląd. Lepiej nie stosować zbyt wielu środków (istnieje duże ryzyko uczuleń, reakcji skórnych i innych), tak z wiekiem inwestujmy w dobre marki, które zagwarantują nam dobry wygląd fryzury na długo. W okresie dojrzałym powinniśmy mieć również na uwadze bardziej odważne metody pomocy – zagęszczanie, przeszczep, czy wspomaganie się środkami farmakologicznymi, maściami, pastami, czy sprayami.

Tutaj dotykamy następnej kwestii. Nie wszystkie zabiegi kosmetyczne i chirurgiczne są polecane każdej z płci. Na przykład, przeszczep wykonuje się tylko u mężczyzn i po 25 roku życia. O pielęgnacji ze względu na płeć można napisać przede wszystkim to, że włosy kobiet i mężczyzn różnią się. Inaczej one wyglądają, mają trochę inne cechy. Dlatego też poleca się kupowanie specjalnych kosmetyków do pielęgnacji dla mężczyzn, które walczą z problemami, z którymi panowie borykają się od zawsze – łupieżem, wypadaniem włosów, itd., osobne – dla kobiet. Dla panów poleca się szampon wzmacniający. Kobiety z kolei zazwyczaj wybierają szampony, maseczki i odżywki ze względu na swój rodzaj pasm. Te podstawowe środki kosmetyczne mogą umniejszyć nasze podstawowe problemy. Pomogą nam, jeśli mamy włosy suche, przetłuszczające się, czy mieszane. Na rynku znajdziemy wiele propozycji, które sprawią, że fryzura nabierze objętości i dłużej będzie wyglądać świeżo, odżywią o cenne witaminy i składniki odżywcze, utrwalą kolor nałożony podczas koloryzacji. Są też kosmetyki do pasm prostych, pukli kręconych i falowanych, podkreślające ich naturalny wygląd. Wybór odpowiedniej marki powinien być efektem naszych prób i błędów, bowiem tak najlepiej wybiera się idealny kosmetyk do pielęgnacji. Nie miejmy jednak złudzeń, że wystarczy nam on na wiele lat. Bywa, że po jakimś czasie nasze wymagania się zmieniają i należy zmienić również używany kosmetyk.