Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript!
 
mikrowłókna do włosów
pozioma
» Menu
»  

Najważniejsze typy łysienia


W przypadku wypadania włosów możemy wyróżnić kilka rodzajów, które mogą przytrafić się każdemu z nas, atakując nas w najmniej oczekiwanym momencie.

Łysienie:

Androgenowe

Spowodowane uwarunkowaniami genetycznymi pojawia się częściej u mężczyzn, niż u kobiet. Rozpoczyna się ono wypadaniem włókien w kątach czołowych u mężczyzn, a u kobiet przerzedzaniem się na środku głowy. Powoduje to jeden ze związków atakujący mieszki włosowe, osłabiające rosnące włókna i w konsekwencji doprowadzające do ich wypadnięcia.

Plackowate

Tworzy się ono najczęściej w kształcie owalnym lub okrągłym. Początkiem jest małe skupisko przeradzające się w większe, bardziej widoczne. Rozwoju tego procesu możemy nawet nie zauważyć, iż przebiega ono bardzo powoli. Tylko w niektórych przypadkach może nas zaskoczyć i rozwijać się niewiarygodnie szybko. Miejsce, w którym dochodzi do wypadania, zaczyna się powiększać w różnym tempie, poszerzając się w jednym kierunku lub równomiernie we wszystkie strony. Miejsce to przybiera owalny lub okrągły wzór łysego koła. Obszar pozbawiony owłosienia staje się delikatne w dotyku, nabierając bladoróżowego koloru. Przy tego rodzaju chorobie niejednokrotnie oprócz głowy łysieją także takie miejsca, jak brwi i rzęsy. Dolegliwość ta może zaatakować w każdym momencie naszego życia, doprowadzając do kompletnej utraty włókien w związku z reakcją układu autoimmunologicznego, który nasze włosy traktuje jak ciało obce i nie ważne jak, ale za wszelką cenę chce się go pozbyć. Choroba uwarunkowana jest przede wszystkim czynnikami genetycznymi.

Telogenowe

Polega ono na obumieraniu większej liczby włókien, powodującej ich szybkie wypadanie. Przyczynami najczęściej są niektóre leki, ciężkie infekcje oraz zaburzenia hormonalne. Na te dolegliwość cierpią najczęściej panie po porodzie. Podstawowym czynnikiem wpływającym na rozwój tej choroby są powiązania z innymi chorobami, takimi jak niedoczynność tarczycy lub też anemia. W tym przypadku nie jest wymagane leczenie, ponieważ mimo utraty, z czasem same powracają one do pierwotnego stanu, po upływie około pół roku. Jednak nowoczesne środki farmakologiczne mogą zmniejszyć dyskomfort młodych matek, zmniejszając skalę problemu, pomagając z nim po prostu walczyć.

Rozlane

Powodowane różnymi stanami chorobowymi, takimi jak: obniżony poziom żelaza w surowicy krwi lub też jak w większości tego typu problemów - zaburzenia hormonalne. Proces to występuje u kobiet ze skłonnościami rodzinnymi do szybkiej utraty włosów. Wywołane może być również detergentami w szamponach, występujących często w lakierach do włosów lub też w farbach.