Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript!
 
mikrowłókna do włosów
pozioma
» Menu
»  

Łysienie u kobiet


W przeciwieństwie do mężczyzn u kobiet łysienie nazywane jest utratą włosów. Podzielone jest na dwa okresy pomiędzy 20 a 24 rokiem życia oraz pomiędzy 35 a 39. U kobiet nie jest tak zauważalne jak u męskiej części społeczeństwa, ponieważ przybiera ono charakter rozlany. U kobiet podstawowymi czynnikami są czynniki genetyczne oraz czynnik angrogenowy. Wraz w wypadaniem włosów u kobiet pojawiają się takie choroby, jak: łojotok, trądzik oraz nadmierny przyrost włókien w miejscach typowych dla mężczyzn. Kolejnymi przyczynami, powodującymi mogą być: zaburzenia hormonalne, guzy jajnika lub też nadnerczy.

Rodzaje:

Hormonalne

Dotyka kobiety bezpośrednio po okresie porodowym lub też po przekwitaniu. W przypadku okresu poporodowego utrata rozpoczyna się na przełomie 10 a 13 tygodnia a zakończyć się może około 20 tygodnia. Lecz ten przypadek nie jest groźny, bo w przeciągu kilkunastu miesięcy po porodzie włókna odrastają, wracając do swojego pierwotnego wyglądu.

Menopauzalne

Przejawia się przerzedzaniem rozległym na szczycie głowy. Wiąże się ono z upływem czasu od zakończenia miesiączkowania i stałym nasilaniem się zachwiań stosunków pomiędzy ilościami hormonów: estrogenów i androgenów.

Męskie

Pojawia się ono najwcześniej już podczas 15 roku życia i trwać może to 45 roku. Tak samo jak i u mężczyzn w tym typie możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje:
  • czołowe, gdy pojawiają się i pogłębiają się kąty czołowe
  • szczytowe, jak sama nazwa wskazuje, odbywa się ono na samym czubku głowy.


Podczas tego rodzaju utraty, można spodziewać się silnych bólów głowy oraz niespodziewanymi uderzeniami ciepła i chłodu. Ten rodzaj charakterystyczny jest dla grupy kobiet powyżej wieku średniego. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ już w tym wieku u kobiet spada wydzielany przez jajniki odpowiedni dla organizmu kobiety poziom hormonów. Z czasem u kobiet powyżej sześćdziesiątego roku życia dojść może do większej utraty, spowodowanej przypadłością, tak zwaną - obrzękiem śluzowanym. Jest ona związana z niedoczynnością tarczycy.

Dla kobiet wypadanie włosów może być wielkim zaskoczeniem, szczególnie dla młodych matek, które rano znajdują na swojej poduszce kosmyki. Jednak nie jest to wielka udręka, której nie można zakończyć. Kobiety takie powinny bowiem jak najszybciej się tym zainteresować, nie pozostawać obojętną w takiej sytuacji. Wypadanie może być również związane z wszystkimi rodzajami schorzeń spowodowanymi niedożywieniem. Najgorszym powodem jest anemia, podczas której łysienie jest nagminne i jest charakterystyczne dla tej choroby, której głównym objawem jest brak żelaza we krwi.

Spowodowane naprężaniem włosów

Odrastające włosy są osłabione i w bardzo łatwy sposób przez to może się do mieszka dostać jakaś infekcja, która spowoduje zapalenie oraz utworzenie się wyprysków. W takim przypadku, jeżeli proces łysienia dotyczy wielu mieszków włosowych, może on doprowadzić do trwałego wyłysienia niektórych obszarów. Zaskakujące może być to, że doprowadzamy do tego sami, zaczesując i związując w kitkę włosy lub też nosząc zbyt uciskające skóry głowy opaski. Kolejną przyczyną tej dolegliwości może być zakładanie na noc wałków, celem ułożenia następnego dnia odpowiedniej fryzury. Używanie utrwalaczy fryzur, czyli lakierów oraz sprayów, prowadzi również do swędzenia głowy i notorycznego drapania, co powoduje osłabienie skóry i powstawanie drobnych ran, z których powstają blizny. Na bliznach nie ma szans, że odrosną włókna.

Inny rodzaj został okryty poza naszym kontynentem przez brytyjskich i amerykańskich dermatologów. Przytrafia się on kobietom około trzydziestego roku życia, które można powiedzieć są okazami zdrowia. Osoby takie najczęściej uskarżają się na utratę kosmetyków na szczycie, jak i górnej części głowy, podczas tego, gdy na innych częściach proces wzrostu przebiega bez żadnych zahamowań. Ta dolegliwość powodowana jest używaniem szamponu z dużą zawartością mydła.