Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript!
 
mikrowłókna do włosów
pozioma
» Menu

»  Cykl wzrostu włosa

Dla niektórych może wydawać się to czarną magią, lecz innych może zainteresować pytanie, jakie stawiamy w tym dziale. Co się dzieje na naszej głowie i jak to się dzieje, że włosy wyrastają i rosną?

Przebieg

Cykl wzrostu należy do całkiem skomplikowanych procesów. Jest to skutek interakcji, do której dochodzi pomiędzy komórkami nabłonkowymi, mezenchymatycznymi oraz komórkami neuroektodermalnymi:

  • Mieszki rozwijają się w wyniku połączenia się ekto- i mezodermy już w życiu płodowym.
  • Powstają następnie pączki, które po wniknięciu do mezodermy tworzą związek włosa.
  • Następnie związek ten tworzy brodawki, które stają się pobudzaczem dla komórki tworzącej mieszki.
  • Stała, górna części mieszka zostaje wyposażona w gruczoł potowy oraz wypuklenia, będące niszą większości lub też wszystkich komórek macierzystych.
  • Wewnątrz zostają komórki naskórka zrogowaciałe i rozpoczynają tworzenie stożkowatego tworu, z którego wyrośnie łodyga.
  • Następnym etapem jest przebicie naskórka i wyrośnięcie ponad powierzchnię ciała.

Mimo dość skomplikowanego opisu, na pewno niejedna osoba stwierdzi, że jest to bardzo prosty proces biologiczny, w którym łączy się po prostu „coś z czymś”. Cykl ten może jednak w bardzo łatwy sposób zostać zaburzony poprzez nadmierne używanie środków farmakologicznych oraz poprzez wiele innych groźnych dla organizmu detergentów, także zawartych w źle dobranych kosmetykach.